

Directions: Refer the following data to answer the questions given below.
Directions: Read the following information to answer the question.
Solution:
The part of the tank filled by A and B in first two hour
⇒ 3/4×(1/5+1/10)+(1/5+1/10)
The part of tank filled by C in first two hours =2×2/3×1/15
Remaining part =139/360
In 1 hour, all the three pipes together will fill =11/30
Hence, the time taken to fill the remaining tank =139/360×30/11=1.0530 hour.
Thus, the total time taken to fill the remaining tank = 3.05 hour.
Directions: Read the following information to answer the question.
Solution:
As per the information given, the ratio of efficiencies of Dr. Gupta, Dr. Sharma and Dr. Singh are 42:30:25
Hence, the ratio of time taken by Dr. Gupta and Dr. Sharma =5:7
Dr. Gupta takes 10 days less than Dr. Sharma, time taken by them will be 25 days and 35 days respectively.
Hence, time taken by Dr. Singh will be 42 days.<br>Part of work completed by Dr. Gupta =2/5
Part of work completed by Dr. Sharma =3/7
Remaining work =1−(2/5+3/7)=6/35
will be completed by Dr. Singh
He can complete it in 42×6/35
= 7.2 days.
Directions: Read the following information to answer the question.
Let the capacity of the tank be C.
Rate of Pipe A = C/A
Rate of Pipe B = C/B
Rate of Pipe A and Pipe B together = C/A + C/B = C/8
C/12 + C/B = C/8
C/B = C/8 – C/12 = C/24
Pipe B independently will take 24 hours to fill the tank.
Directions: Read the following information to answer the question.
|
A should take = 2000/40 = 50 hrs. If he is taking 60 hrs means he is taking 10 hrsrest; in that 10 hrs B would have travelled = 500 km 1500/50 = 30 hrs; 60 + 30 = 90 hrs |